edsm.pl

Blog tematyczny o społeczeństwie, sztuce, edukacji

Edukacja

Stres w szkole. Sposoby na walkę ze stresem

Stres w szkole. Sposoby na walkę ze stresem

Stres jest współczesnym zjawiskiem, które wpływa na wiele aspektów naszego codziennego życia. Oznacza on nie tylko stan fizyczny i psychiczny, ale również reakcję i adaptację naszego organizmu na sytuacje, które uważamy za stresogenne. Do stresorów należą bodźce wewnętrzne, takie jak lęk, strach, złość, a także bodźce zewnętrzne, takie jak zmiany pogody, zagrożenia zdrowia i choroby, rozwód, utrata pracy itp. Stres wywiera wpływ na układ endokrynny, odpornościowy i nerwowy, ponieważ stresor powoduje uwalnianie hormonów stresu, takich jak adrenalina i kortyzol, które mogą wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie ciała.

Stres szkolny – przyczyny

Stres związany ze szkołą jest jednym z głównych problemów, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Istnieje wiele czynników, które mogą powodować stres w szkole i mają różne skutki. Stres związany z nauką może prowadzić do obniżonego poczucia własnej wartości, złego zdrowia psychicznego, izolacji, trudności w nauce, a nawet depresji. Jednym z najczęstszych źródeł stresu w szkole są strach przed sprawdzaniem wiedzy, wywołanie do tablicy przez nauczyciela, sprawdziany, kartkówki, egzaminy, sposób odpytywania służący jedynie demaskowaniu niewiedzy ucznia, lęk przed oceną niedostateczną, rozliczanie z ocen na wywiadówkach i w domu, zbyt duża ilość nauki, zbyt obszerne programy nauczania obfitujące w wiele zbędnych szczegółów, brak czasu na relaks i odpoczynek, kontakty z rówieśnikami, brak momentów potrzebnych na regenerację sił w trakcie zajęć szkolnych, zbyt trudne, niezrozumiałe i obszerne prace domowe, rzeczywistość klasowa, konieczność siedzenia w pierwszej ławce i wiele innych.

Jak radzić sobie ze stresem w szkole?

Stres to jeden z największych wrogów naszych czasów. Może być bardzo trudny do opanowania, ale istnieje wiele sposobów na jego kontrolowanie. Joga i medytacja są jednymi z popularniejszych metod, ale często małe rzeczy również działają-szczególnie kiedy stres pojawia się nagle. Jedną z takich technik jest skupienie się na jednym przedmiocie lub oddechu. Wybierając sobie coś, co można przyjrzeć się uważnie, można skoncentrować się na czymś innym niż stresująca sytuacja. Nie trzeba dużo czasu, aby skupić się na oddechu, zastanowić się i rozluźnić. Na oddechu skupia się uwaga i wycisza się umysł, uspokaja się przyspieszony oddech i zmniejsza się lęk. Ćwiczenia relaksacyjne warto wykonywać regularnie, ale mogą one też skutecznie pomóc w sytuacjach stresowych. Oprócz tego warto starać się unikać sytuacji, które wywołują stres i pamiętać, że każdy ma inny sposób na radzenie sobie ze stresem.

Sposoby na stres w szkole

Aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem. Przede wszystkim pozwala na uwalnianie endorfin, hormonów szczęścia, co wpływa na poprawę nastroju i pozwala zapomnieć o problemach. Sport ma też korzystny wpływ na samoocenę, ponieważ poprawia kondycję i wygląd. Dodatkowo można w ten sposób poznać nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach i poczuć się bardziej akceptowanym w grupie. Inne sposoby radzenia sobie ze stresem mogą obejmować relaksacyjne techniki oddechowe, medytację, rozmowę z przyjaciółmi, czy też uprawianie roślin, które mogą przynieść uspokojenie i pozwolić na wyciszenie.

Udostępnij

O autorze

Nasza redakcja skupia się na pięciu kluczowych obszarach: Dom, Edukacja, Społeczeństwo, Sztuka i Technologia, oferując treści zróżnicowane, pouczające i inspirujące.