Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Najtańszy abonament dla dziecka z kontrolą rodzicielską – jak znaleźć?

11 grudnia 2024 Najtańszy abonament dla dziecka


Najtańszy abonament dla dziecka – niezależnie od tego, czy to jego pierwszy telefon, czy kolejny – może wiązać się z kosztami kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Jeśli jednak chodzi o różne opcje kontroli rodzicielskiej, nie zawsze są one w taki abonament wliczone. Najczęściej pojawiają się w ofertach specjalnie skierowanych do najmłodszych i ich opiekunów, jak np. JuniorBOX w Play. Czym jest taki pakiet i jakie opcje można w jego zakresie wybrać, by zapewnić swoim pociechom odpowiedni poziom bezpieczeństwa?

Kontrola rodzicielska – czym dokładnie jest?

abonament dla dziecka

„Kontrola rodzicielska” to dość ogólne określenie, które może oznaczać coś innego. Początkowo zawsze warto zatem sprawdzić, co się pod taką nazwą kryje lub pod nazwami podobnymi, typu „Bezpieczne Dziecko”, „Bezpieczna rodzina” itp.

Co oferuje Play? U tego właśnie operatora można mówić o dwóch nieco odrębnych usługach. Jedna z nich określana jest mianem „Kontroli rodzicielskiej”, przy czym nie jest ona powiązana z ofertami abonamentów dla dzieci. Nie odnosi się bowiem bezpośrednio do usług telefonicznych, a tych związanych z internetem światłowodowym. To w zasadzie funkcja routera, której włączenie pozwala m.in. całkowicie zablokować dostęp do internetu czy wybranych stron.

Taką blokadę można ustawić w określone dni tygodnia czy nawet w wybranych godzinach. Co jednak najważniejsze, możliwe jest też blokowanie tylko konkretnych urządzeń, które podłączone są do danej sieci, np. przez Wi-Fi. Oznacza to, że jeśli dziecko jest w domu, faktycznie można tę opcję zastosować. Należy jednak pamiętać, że gdy tylko wyjdzie poza zasięg routera, po blokadzie nie będzie śladu. Lepiej zatem sprawdza się to np. w odniesieniu do telewizorów z dostępem do internetu czy komputerów – tak, w ich przypadku to skuteczne narzędzie chroniące dzieci przed kontaktem z nieprzeznaczonymi dla nich treściami.

W sieci Play Kontrolę Rodzicielską można włączyć samodzielnie, poprzez aplikację Play24. W niej także można zarządzać wszystkimi ustawieniami, na bieżąco dopasowując je do potrzeb całej rodziny (można to robić również będąc poza domem).

Bezpieczna Rodzina – ochrona na miarę XXI wieku

abonament dla dziecka

Usługą, która w Play konkretnie dedykowana jest zwiększeniu bezpieczeństwa dzieci korzystających ze smartfonów, jest Bezpieczna Rodzina. To aplikacja, która nawet w najtańszym abonamencie dla dziecka JuniorBOX jest przez pierwszy miesiąc dostępna dla rodziców bezpłatnie. W tym czasie na spokojnie można ją przetestować i zdecydować, czy realizuje zakładane cele. A w jaki sposób może to robić i co dokładnie oferuje?

  • Pozwala tworzyć tzw. strefy bezpieczeństwa – to określone obszary, w których bliscy przebywają najczęściej, jak np. dom, szkoła, praca czy lokalne sklepy (ustala się je samodzielnie). Jeżeli dana osoba została objęta ochroną aplikacji, można w niej sprawdzić, gdzie aktualnie przebywa. To szczególnie pomocne np. w sytuacji, gdy dziecko zaczyna samodzielnie wracać ze szkoły – rodzic może dzięki temu mieć pewność, że bezpiecznie dotarło do strefy domu. Co przy tym istotne, tego typu opcja nie skupia się na dokładnej informacji, gdzie konkretnie znajduje się dany człowiek. Taki rodzaj kontroli często budzi w rodzicach wątpliwości i poczucie, że przekraczają pewne granice prywatności swojej pociechy.

  • Bezpieczna Rodzina umożliwia też uzyskanie o wiele konkretniejszych informacji – jeżeli pojawi się taka potrzeba, bo np. dziecko nie wróci do domu na umówioną godzinę, można zlokalizować je z dość dużą dokładnością i sprawdzić, czy nie znajduj się w miejscu, które budziłoby obawy.

  • Pozwala też m.in. na ustawianie limitów korzystania z wybranych aplikacji czy internetu w ogóle – jej przewagą nad opisywaną wcześniej Kontrolą Rodzicielską jest w tym kontekście to, że ta umożliwiała stworzenie blokad i limitów tylko na poziomie wyszukiwarki – nie było takiej opcji względem aplikacji, a przecież w wielu przypadkach to one najbardziej pochłaniają uwagę najmłodszych. Określone limity mogą więc okazać się dobrym sposobem na naukę odpowiedzialnego korzystania ze smartfonów – bez zapadania się w wirtualny świat.

  • Zdalna blokada telefonu to kolejna z możliwości Bezpiecznej Rodziny, która dostępna jest w opcji Premium tej właśnie aplikacji. Szczególnie przydatna, gdy dziecko (lub ktokolwiek inny) zgubi telefon. Dzięki temu można mieć pewność, że ewentualny znalazca nie dostanie się do zapisanych na nim informacji, a wiadomo – nasze smartfony, także te należące do najmłodszych, pełne są danych wrażliwych.

  • Zgłoszenia w trudnych sytuacjach – bardzo ważne jest również to, że poprzez aplikację można wysyłać i odbierać zgłoszenia SOS. Dziecko może dzięki temu w szybki sposób poinformować rodzica czy opiekuna, że potrzebuje wsparcia. Co ważne, poza samym SOS, które w zasadzie nic nie tłumaczy, a tylko informuje o samym fakcie bycia w sytuacji zagrażającej, dostępne są też zgłoszenia umożliwiające od razu określenie rodzaju owych zagrożeń. Przykładowo: „Wypadek”, „Kradzież” czy „Choroba”. Dzięki temu dziecko może, chociażby w szybki sposób powiadomić mamę czy tatę, że źle się czuje i trzeba zabrać go wcześniej ze szkoły.

To tylko część opcji, jakie dostępne są w ramach korzystania z appki Bezpieczna Rodzina. Bez wątpienia warto przyjrzeć się jej bliżej. Tym bardziej, że – jak to zostało już wspomniane – bezpłatny miesięczny okres próbny dostępny jest w każdym, nawet najtańszym abonamencie dla dziecka JuniorBOX. Bo poczucie spokoju, zarówno twoje, jak i twojej pociechy, są kluczowe!

Artykuł sponsorowany

Redakcja edsm.pl

Nasza redakcja skupia się na pięciu kluczowych obszarach: Dom, Edukacja, Społeczeństwo, Sztuka i Technologia, oferując treści zróżnicowane, pouczające i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

pakiet Microsoft Office
systemy mailingowe
Najtańszy abonament dla dziecka

Jesteś zainteresowany reklamą?