edsm.pl

Blog tematyczny o społeczeństwie, sztuce, edukacji

Społeczeństwo

Koszty studiów MBA w Warszawie

Koszty studiów MBA w Warszawie

Osoby, które rozważają uczestnictwo w programie MBA często zastanawiają się, czy będzie je stać na pokrycie czesnego. Ile faktycznie kosztują studia MBA w Polsce? Ile trzeba zapłacić za uczestnictwo w programie realizowanym w Warszawie i czy nadal studia MBA mają sens?

Studia MBA – cena w 2024 r.

Jeśli chodzi o studia MBA podyplomowe, cena będzie różnić się w zależności od uczelni prowadzącej program, rodzaju programu czy miasta, w którym prowadzone są zajęcia. Spore znaczenie ma zazwyczaj również to, czy osoba zakwalifikowana do programu chce wnieść czesne w postaci jednorazowej wpłaty, czy też rozłożyć płatność na raty.

Na przykład ceny studiów MBA w WSB Merito Warszawa kształtują się następująco:

– koszt czesnego przy opłacie z góry za cały program: 27 500 zł

– koszt czesnego przy rozłożeniu płatności na trzy raty: 28 500 zł (wysokość jednej raty: 9500 zł),

– koszt czesnego przy rozłożeniu płatności na piętnaście rat: 30 000 zł (wysokość jednej raty: 2000 zł).

Okazuje się zatem, że wprawdzie koszt studiów MBA jest wysoki, jednak osoby, które nie są w stanie z góry opłacić uczestnictwa w programie mogą bez przeszkód rozłożyć płatność na raty zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

Koszty studiów MBA w Warszawie

Studia MBA – ceny czesnego to nie wszystko

Warto jednocześnie pamiętać, że do ceny studiów MBA należy doliczyć również dodatkowe opłaty. W WSB Merito Warszawa konieczne jest uiszczenie opłaty wpisowej w wysokości 500 zł, opłaty za postępowanie kwalifikacyjne (200 zł) oraz opłaty końcowej (450 euro).

Czy studia MBA nadal się opłacają?

Stosunkowo wysokie koszty uczestnictwa w programie MBA mogą sprawiać, że część osób zainteresowanych uzyskaniem tytułu Master of Business Administration będzie zastanawiać się, czy studia MBA faktycznie się opłacają. Z danych zebranych w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że tak – mediana wynagrodzeń absolwentów MBA w 2022 r. (na razie nie są znane dane za 2023 r.) wynosiła aż 14 tys. zł brutto. Dla porównania, mediana pensji osób z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim wyniosła 8100 zł brutto, z wyższym magisterskim 7250 zł brutto, natomiast z wyższym zawodowym 6650 zł brutto. Różnice w wynagrodzeniach są zatem ogromne. Można więc założyć, że koszt studiów MBA zazwyczaj zwraca się stosunkowo szybko; wielu absolwentów programu obejmuje wyższe stanowiska menedżerskie i dyrektorskie, część decyduje się na założenie własnej firmy. Cena studiów MBA wydaje się zatem w pełni uzasadniona.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze

Nasza redakcja skupia się na pięciu kluczowych obszarach: Dom, Edukacja, Społeczeństwo, Sztuka i Technologia, oferując treści zróżnicowane, pouczające i inspirujące.