Strona główna
Społeczeństwo
Tutaj jesteś
Społeczeństwo kiedy przychodzi Święty Mikołaj

Kiedy przychodzi Święty Mikołaj w różnych krajach?

Data publikacji 7 maja 2023

Dla dzieci niezwykle istotne jest, to kiedy Mikołaj przynosi prezenty. Czekają na to przez cały rok. Chcą spotkać starszego pana z długą brodą, w czerwono-białym stroju, najlepiej w towarzystwie całego zaprzęgu reniferów. Starsze dzieci doskonale wiedzą, że za podarunki odpowiadają rodzice i pozostali członkowie rodziny. Nie zmienia to jednak faktu, że okres dzieciństwa kojarzy się z niecierpliwym oczekiwaniem na świętego Mikołaja z workiem prezentów. Wiele małych dzieci liczy na spotkanie z nim, inne wręcz obawiają się obcego pana.

Spis treści:

  1. Kiedy przychodzi święty Mikołaj?
  2. Kto przynosi prezenty?
  3. Różne tradycje związane ze świętym Mikołajem

Kiedy przychodzi święty Mikołaj?

Nie każdy wie dokładnie, kiedy przychodzi Mikołaj, chociaż zwykle większość osób kojarzy jego wizyty z grudniem. Niektórzy uważają, że pojawia się na początku zimowego miesiąca. Inni czekają na niego aż do nadejścia gwiazdki. Nasuwa się wobec tego pytanie, kiedy przychodzi pan z workiem prezentów, na którego tak bardzo czekają dzieci. Niektórzy uważają, że Mikołaj rozdaje prezenty tylko 6 grudnia, czyli w Mikołajki. Nie brakuje jednak głosów, że upominki wręcza także w wigilię, czyli 24 grudnia. W Holandii święty Mikołaj przypływa statkiem do kraju w ostatnią sobotę listopada i rozwozi je na białym koniu.

Zobacz także: Gwiazdor i Mikołaj — Porównanie dwóch postaci świątecznych

Kto przynosi prezenty?

W różnych regionach Polski za przynoszenie prezentów odpowiada ktoś inny. Oczywiście najczęściej jest to święty Mikołaj. Kojarzy się on ze świętami bożonarodzeniowymi. Dzieci wierzą w to, że pan z długą brodą w białym kolorze żyje ze swoimi pomocnikami na Grenlandii, pracuje przez cały rok nad produkcją upominków dla wszystkich. Pomagają mu między innymi pracowite elfy. W święta wsiada do swoich sań, które prowadzą renifery i nocą roznosi prezenty. Do domu wchodzi zwykle przez komin i zostawia upominki pod choinką. Najczęściej dzieci pozostawiają dla niego ciastka i mleko, aby mógł się posilić podczas ciężkiej pracy i w ramach podziękowania za pozostawione podarunki. W wielu regionach Polski za rozdawanie prezentów odpowiada gwiazdor. Jeśli ktoś był niegrzeczny, to otrzymywał rózgę. Niektórzy twierdzą, że za rozdawanie upominków odpowiada aniołek, dziadek mróz, dzieciątko.

Różne tradycje związane ze świętym Mikołajem

We Włoszech nie ma świętego Mikołaja. Jest za to czarownica, która grzecznym dzieciom wrzuca prezenty przez komin. Jeśli jednak ktoś był niegrzeczny, to musi liczyć się ze znalezieniem czosnku lub popiołu w wywieszonej skarpecie na upominki. Z kolei w Hiszpanii rolę Mikołaja pełnią trzej królowie, którzy podróżują wielbłądami. Zgodnie z tradycją należy położyć na parapecie marchewki, aby zwierzęta mogły się posilić. W Rosji dzieci są odwiedzane przez dziadka Mroza i jego wnuczkę śnieżynkę. W Niemczech Mikołaja zastępuje nieurodziwa czarownica, która pozostawia upominki w skarpetach, na parapetach lub schodach. W Danii na prezenty od Mikołaja można liczyć w wigilię. W Belgii odwiedziny świętego Mikołaja są dwukrotne. Przychodzi on 4 grudnia, a kolejna wizyta ma miejsce 6 grudnia. Konieczne jest wystawienie butów, aby było do czego włożyć upominki.

Podsumowanie:

Artykuł koncentruje się na znaczeniu dla dzieci momentu, kiedy Święty Mikołaj przynosi prezenty. Podkreślone zostało to, że dla dzieci to wyjątkowy okres, w którym niecierpliwie oczekują na spotkanie z postacią w czerwono-białym stroju i długą brodą. Mimo że starsze dzieci zdają sobie sprawę, że za prezentami stoją rodzice, atmosfera dzieciństwa kojarzy się z radosnym oczekiwaniem na Mikołaja. Artykuł odpowiada na pytanie, kiedy przychodzi Święty Mikołaj, kto przynosi prezenty oraz przedstawia różne tradycje związane z tą postacią. Co do daty, niektórzy uważają, że Mikołaj pojawia się już w Mikołajki, inni twierdzą, że przynosi prezenty także w Wigilię. Różne regiony Polski mają różne postacie za odpowiedzialne za przynoszenie prezentów, takie jak gwiazdor, dziadek mróz, czy aniołek.

Redakcja edsm.pl

Nasza redakcja skupia się na pięciu kluczowych obszarach: Dom, Edukacja, Społeczeństwo, Sztuka i Technologia, oferując treści zróżnicowane, pouczające i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?