Zdarza się, że chcemy zrobić z dzieckiem coś wyjątkowego. Wspólne spędzanie czasu na kreatywnych zajęciach może być źródłem satysfakcji. Czasem też konieczne jest przygotowanie jakiegoś szkolnego projektu. Przydaje się wtedy pomoc rodzica. Dzisiaj powiemy o tym, jak zrobić rakietę do szkoły
Startujemy z rakietą
Ile potrzeba czasu na wykonanie całości? Jest to na pewno kwestia indywidualna, ale może się udać nawet w 30 minut. Wszystko zależy od wielkości i wyglądu, jaki planujemy uzyskać.
Najlepiej jest zacząć od przygotowania bazy, czyli głównego rusztowania. Należy wyciąć z kartonu prostokąt – nie musi być on idealnie równy, następnie wycinamy z kartonu ścianki i drzwiczki do rakiety takiej wielkości jaka nam odpowiada. Aby przykleić wszystkie elementy do siebie należy użyć kleju na gorąco.
Sposób wykonania
Konieczne jest też przygotowanie kokpitu czyli miejsca, które pozwala na obserwację kosmicznych obiektów.
Z pozostałości po kartonie można wyciąć jeszcze koło. Zwija się je w stożek tak, aby zrobić dziób rakiety. Ten element należy przykleić do górnej części kadłuba nad kokpitem.
Rakieta powinna stabilnie stać, dlatego warto też zrobić nóżki. W tym przypadku karton również się przyda.
W momencie startu u dołu rakiety widoczne są płomienie. Czego użyć, by odwzorować ten efekt? Świetnie sprawdzi się kolorowa bibuła lub wstążki.
Kiedy szkielet będzie już przygotowany, można zabrać się za estetykę. Rakieta potrzebuje przecież kolorów. Powinna się czymś wyróżniać.
Dobry projekt napewno zostanie w szkole nagrodzony. Kiedy wiesz już jak zrobić rakiete, możesz przekonać się, że wcale nie jest to trudne, a może być nawet pasjonujące. Dobrze wykonana praca to świetny element edukacyjny. Dzieci uczą się przez zabawę, a takie zadania pobudzają ich ciekawość. Jest to szczególnie ważne w tych czasach kiedy sporo dzieci nadmiernie spędza czas przed ekranem telefonu czy komputera.
Rakieta z kartonu i nie tylko
Do zrobienia rakiety najlepiej wykorzystać te elementy, które mamy już w domu. Może przy okazji przeszukasz garaż lub piwnicę. Nierzadko podczas sprzątania okazuje się, że gromadzimy dużo rzeczy.
Może przydadzą się więc teraz. Niektórzy wykorzystują też plastikowe elementy. To całkiem interesujący recykling.
Robienie rakiety do szkoły może być pasjonujące. Warto powiedzieć w tym miejscu, że to zadanie dla dzieci, dlatego rodzice nie powinni przesadnie ingerować. Czasem oczywiście chcemy pomóc lub coś zaproponować, ale nie przejmujmy całego zadania.
Możemy pomóc na jakimś trudniejszym etapie, ale dziecko powinno czuć, że to jego praca, którą wykonuje samodzielnie. Oceny oczywiście potrafią skutecznie motywować. Czasem jednak zdarza się, że uczniowie czują, że ocena nie jest sprawiedliwa. To też pewna lekcja pokazująca, że dobrze jest się starać dla własnej satysfakcji, a nie tylko dla oceny. Jako rodzice możemy też kształtować w dzieciach odpowiednie podejście do ocen. Niektórzy ambitni uczniowie mogą przesadnie starać się o zdobycie najlepszych wyników.