edsm.pl

Blog tematyczny o społeczeństwie, sztuce, edukacji

Technologia

Czym się różnią słuchawki douszne od dokanałowych?

Czym się różnią słuchawki douszne od dokanałowych?

Słuchawki wykorzystujemy w różnych sytuacjach, nie tylko przebywając na zewnątrz, ale również w domu. Dlatego co pewien czas wymieniamy wysłużony model na nowy. Obecnie zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych można znaleźć wiele różnych typów słuchawek, które różnią się między sobą nie tylko ceną, ale także budową. Wśród najpopularniejszych słuchawek można wymienić douszne i dokanałowe. Czym różnią się między sobą te dwa modele? Podpowiadamy.

Czym wyróżniają się słuchawki douszne?

Słuchawki douszne umieszcza się w uchu, a ściślej rzecz ujmując w małżowinie usznej. Mają one optymalny kształt, który jest zgodny z przeciętną budową ucha, co czyni je modelem bardzo wygodnym i poręcznym. Zakończone są miękką osłonką wykonaną zazwyczaj z gumy, silikonu lub innych miękkich materiałów, dzięki czemu nie podrażniają ucha. 

Słuchawki te przylegają jednak tak ściśle do ucha jak modele dokanałowe. Są też od nich większe i uważane za mniej szkodliwe dla słuchu. Jednocześnie są bardzo poręczne i gwarantują dobrą jakość dźwięku, dzięki czemu po słuchawki douszne dostępne na przykład na https://www.tophifi.pl/sluchawki/sluchawki-douszne.html, sięga wielu miłośników muzyki. Dostępne są one w wersji bezprzewodowej, a także przewodowej.

Czym charakteryzują się słuchawki dokanałowe?

Słuchawki dokanałowe umieszczane są bezpośrednio w kanale słuchowym, a więc głębiej niż modele douszne. W związku z ich umiejscowieniem są w stanie lepiej przenosić dźwięk zarówno w przypadku wysokich, jak i niskich tonów. Przewaga ta wynika ze skrócenia odległości między głośnikiem a uchem wewnętrznym użytkownika. Własność ta, mimo że ma swoje plusy, to jednak ma także minusy. 

Warto mieć świadomość, że słuchanie muzyki bardzo głośno przez słuchawki dokanałowe może uszkodzić słuch i zmiany te mogą być nieodwracalne. Z tego powodu, warto rozważnie korzystać ze słuchawek dokanałowych. Modele te są również mniejsze niż wersje douszne i jest to typ słuchawek obecnie najmniejszy ze wszystkich dostępnych na rynku. Żeby nie wypadały z ucha, należy dobrać do nich odpowiednie gumki, które powinny być dołączone do zestawu.

Jakie słuchawki lepiej wybrać – douszne czy dokanałowe?

Zarówno słuchawki douszne, jak i dokanałowe cieszą się dużą popularnością i są chętnie kupowane. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od naszych indywidualnych preferencji. Na przykład podczas biegania świetnie sprawdzą się zarówno dobre słuchawki dokanałowe, jak i słuchawki douszne Bluetooth. Z kolei jeżeli zamierzamy korzystać z takiego sprzętu na przykład razem z telefonem, warto zadbać o to, aby wybrany model posiadał wbudowany mikrofon. Jeżeli stawiamy na słuchawki przewodowe, zwróćmy uwagę na długość kabla, w przypadku bezprzewodowych z kolei na czas pracy na jednym ładowaniu.

Udostępnij

O autorze

Nasza redakcja skupia się na pięciu kluczowych obszarach: Dom, Edukacja, Społeczeństwo, Sztuka i Technologia, oferując treści zróżnicowane, pouczające i inspirujące.