Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś
Technologia uzależnienie od gier komputerowych

Czym przejawia się uzależnienie od gier komputerowych?

Data publikacji 28 kwietnia 2023


Obecnie można liczyć na ogromny wybór gier komputerowych. Sięgają po nie głównie nastolatkowie, ale osoby dorosłe również lubią spędzać wolny czas przy komputerze. Niestety coraz większym problemem staje się uzależnienie od gier komputerowych. Niektóre osoby spędzają wiele godzin dziennie w wirtualnej rzeczywistości. Zaczynają nawet zaniedbywać obowiązki dnia codziennego. Ich życie przenosi się do świata cyfrowego, co niestety wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji. Warto wiedzieć, po czym poznać uzależnienie od gier komputerowych i jak sobie z nim radzić.

Z czego wynika uzależnienie od gier komputerowych?

Uzależnienie od gier komputerowych staje się coraz większym problemem. Dotyka głównie młode osoby, ale niestety dorośli także mogą mieć z tym problemy. Niepozorna gra może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń psychicznych. Osoba uzależniona odczuwa wręcz przymus grania, aby doświadczyć konkretnych emocji. Czuje się dzięki temu zaspokojona, sprawia jej to przyjemność lub wręcz wywołuje euforię. Przyczyn uzależnienia od gier komputerowych może być wiele. U niektórych odpowiadają za to czynniki psychologiczne, u innych są to czynniki biologiczne, społeczne lub nawet duchowe. Przeprowadzono różne badania naukowe i stwierdzono, że najczęściej uzależniają się osoby z obniżonym stężeniem serotoniny i dopaminy w mózgu. Granie w gry powoduje wzmożoną produkcję hormonów, co przekłada się na odczuwanie pozytywnych emocji. Niektórzy uciekają do świata wirtualnego ze względu na to, że nie potrafią poradzić sobie z problemami dnia codziennego.

Uzależnienie od gier objawy

Jest wiele symptomów, które wskazują na uzależnienie od gier komputerowych. Podstawą będzie oczywiście poświęcenie dużej ilości czasu na granie. Jeśli ktoś rezygnuje z dotychczasowych aktywności i poświęca cały wolny czas na gry komputerowe, to powinno to niepokoić. Zaniedbywane są także obowiązki. Osoba uzależniona traci poczucie czasu. Nie potrafi kontrolować tego, jak długo siedzi przed ekranem komputera. Jej cała uwaga jest skupiona wokół gier komputerowych. Jeśli z jakichś powodów nie niemożliwe staje się granie, to skutkuje to wystąpieniem zachowań agresywnych. Pojawiają się także zaburzenia koncentracji i pamięci. Wszystkie oszczędności są wydawane na gry komputerowe. Mogą nawet pojawić się problemy finansowe z tego powodu. Uzależniony zaczyna kłamać i oszukiwać innych.

Jak pomóc osobie uzależnionej od gier komputerowych?

Każde uzależnienie wymaga leczenia. Samodzielnie trudno z niego wyjść. Najczęściej pacjent nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problem. Rozmowa z bliskimi zwykle nie wystarczy do tego, aby ktoś zrozumiał, że jest uzależniony od gier komputerowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do psychologa. Specjalista w postaci terapeuty leczenia uzależnień pomoże znaleźć źródło problemu i dobierze odpowiednią metodę walki z zaburzeniem. Najczęściej stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna. Służy ona do zmieniania dotychczasowych wzorców zachowań, które doprowadziły do niepohamowanego grania.

Redakcja edsm.pl

Nasza redakcja skupia się na pięciu kluczowych obszarach: Dom, Edukacja, Społeczeństwo, Sztuka i Technologia, oferując treści zróżnicowane, pouczające i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?