edsm.pl

Blog tematyczny o społeczeństwie, sztuce, edukacji

Technologia

Czy wiesz, jak włączyć polskie znaki na klawiaturze?

Czy wiesz, jak włączyć polskie znaki na klawiaturze?

Zdarza się, że nagle na klawiaturze przestają być dostępne polskie znaki. Próby ich wpisywania kończą się niepowodzeniem. Pojawia się wobec tego pytanie, w czym tkwi problem. Warto wiedzieć, że zwykle nie świadczy to o żadnym złośliwym oprogramowaniu na komputerze. Można we własnym zakresie odzyskać polskie znaki, wystarczy wprowadzić pewne zmiany w ustawieniach na urządzeniu. Jest kilka sposobów, które warto przetestować, aby rozwiązać zaistniały problem. Najczęściej udaje się wszystko załatwić i już po chwili polskie litery ponownie stają się dostępne. Warto wiedzieć, jak zmienić klawiaturę na polską.

Z czego wynika brak polskich znaków na klawiaturze?

Za brak polskich znaków na klawiaturze najczęściej odpowiada użytkownik urządzenia. Może on nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, kiedy przykładowo dokonał zmiany w ustawieniach. Jest pewna kombinacja klawiszy, przez którą można niestety stracić polskie znaki na klawiaturze. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego i zamartwia się zaistniałą sytuacją. Jest wiele sposobów na przywrócenie polskich znaków. Istotne jednak będzie to, co przyczyniło się do ich utraty. Przedstawiony układ klawiatury jest czymś, co można zmienić. Nie ma w tym niczego skomplikowanego. Nieco trudniej będzie jednak w przypadku zmieniania się języka systemowego. Domyślnie jest to zwykle język angielski w systemie Windows. Oczywiście za brak polskich znaków mogą odpowiadać także niedziałające przyciski na klawiaturze. Zużywają się one z czasem, mogą też ulec uszkodzeniu.

Jak włączyć polskie znaki na klawiaturze

Jeśli na klawiaturze brakuje polskich znaków, to pozostaje przetestować pewien sposób. Należy wcisnąć lewy alt i lewy shift, po czym wejść w start i panel sterowania. W ustawieniach znajduje się zakładka dotycząca daty, godziny języków i opcji regionalnych. Istotne jest wejście w szczegóły dotyczące języków i wybranie opcji „polski programisty”. Bardzo często na dolnym pasku przy zegarze i dacie znajduje się symbol klawiatury. Po naciśnięciu w niego możliwe staje się ustawienie oznaczenia języka klawiatury na pl. U niektórych osób może też wystąpić problem z niewłaściwymi wyświetlaniem znaków y i z. Dochodzi do zmiany ich miejsca. Można to szybko naprawić, wystarczy wcisnąć shift podczas trzymania naciśniętego ctrl.

Jak włączyć polskie znaki na klawiaturze

Zdarza się tak, że nie działają na klawiaturze niektóre polskie znaki. Może za to odpowiadać niewłaściwy skrót klawiszowy. Dochodzi do zablokowania liter przez aplikację działającą w tle. Pozostaje dokonać zmiany skrótów klawiszowych w jej ustawieniach. Dostępne są także specjalne programy, które szybko znajdują powód, dla którego nie można wyłączyć polskich znaków. Oczywiście problem z ich brakiem nie występuje wyłącznie na komputerach. Może on pojawić się również na urządzeniach mobilnych typu smartfon i tablet. Zdarza się to w przypadku zakupu sprzętu w sklepie zagranicznym. Fabrycznie nie będzie ustawiony język polski. Konieczny staje się poszukiwanie go w ustawieniach. Są także dostępne aplikacje, które umożliwiają szybkie uruchomienie opcji polskich znaków na klawiaturze.

Udostępnij

O autorze

Nasza redakcja skupia się na pięciu kluczowych obszarach: Dom, Edukacja, Społeczeństwo, Sztuka i Technologia, oferując treści zróżnicowane, pouczające i inspirujące.