edsm.pl

Blog tematyczny o społeczeństwie, sztuce, edukacji

Technologia

Czy padłeś ofiarą cyberstalkingu? Sprawdż, jak się bronić!

Czy padłeś ofiarą cyberstalkingu? Sprawdż, jak się bronić!

Nie da się ukryć, że poziom zagrożenia w sieci staje się coraz większy. Wielu użytkowników komputerów, tabletów czy smartfonów ma świadomość tego, że w każdej chwile mogą stać się ofiarą ataku hakerskiego. Jednocześnie, dość niedawno w Polsce zagościło pojęcie „cyberstalkingu”. W najprostszych słowach można powiedzieć, że jest to wykorzystywanie sieci, a także innych mediów celem nękania drugiej osoby. Sprawdź dokładnie na czym polega cyberstalking oraz jak możesz się przed nim bronić!

Czym dokładnie jest cyberstalking?

Pojęcie cyberstalkingu – jak łatwo można zauważyć – odnosi się do samego stalkingu, który jednak odbywa się za pośrednictwem sieci. Osoba, która dokonuje tego rodzaju ataków nazywana jest cyberstalkerem. Co ciekawe, może się zdarzyć, że sam cyberstalking przerodzi się w stalking, aczkolwiek sama agresja wynika głównie ze zwiększonego i powszechnego dostępu do Internetu. Dzięki niemu cyberstalker wybiera swoją ofiarę, a następnie zaczyna ją nękać za pomocą mediów społecznościowych lub forów.

Cyberstalking to przestępstwo zgodnie z Kodeksem Karnym

Warto podkreślić, że cyberstalking, zgodnie z Kodeksem Karnym jest traktowany jako przestępstwo:

„Kto przez  nękanie drugiej osoby lub osób z jej najbliższego otoczenia doprowadza do pojawienia się u niej uzasadnionej okolicznościami poczucia zagrożenia, a także w sposób znaczący narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega również każdy, kto  podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje wizerunek lub dane osobowe drugiej osoby celu wyrządzenia jej szkody. Jeżeli następstwem czynu jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.”

Wiele ofiar cyberstalkingu nie jest w stanie poprawnie zareagować na istniejące zagrożenie. Tymczasem istnieje wiele fundacji jak np.: https://instytutcyber.pl/, do których można się zgłosić celem uzyskania niezbędnej pomocy.

Jak rozpoznać cyberstalking?

Rozpoznanie cyberstalkingu nie jest wcale takie trudne. Cyberstalker zazwyczaj odwołuje się do różnorodnych technik, które mają doprowadzić do pogorszenia się samopoczucia i obniżeniu poczucia własnej wartości, a nawet – w skrajnych przypadkach – do targnięcia się ofiary na własne życie. Najczęściej nękanie odbywa się za pomocą mediów społecznościowych, a także forów tematycznych czy innych stron internetowych. Dręczenie może przyjmować postać zwykłych obelg kierowanych w stronę ofiary, ale może także odnosić się do wykradzenia jej zdjęć, a nawet tożsamości, pod którą następnie ukrywa się cyberstalker. Cyberstalking poniekąd odnosi się głównie do psychicznego dręczenia ofiary. Zazwyczaj obie strony nie mają ze sobą fizycznego kontaktu – nie widzą się i nie spotykają w realnym świecie. Wszystko odbywa się właśnie za pośrednictwem sieci oraz dostępnych tam narzędzi.

Jak można bronić się przed cyberstalkingiem?

Podstawą do obrony przed cyberstalkingiem jest oczywiście świadomość istnienia tego typu zagrożenia. Konieczne jest zgłoszenie tego w pierwszej kolejności administratorom stron lub aplikacji. Oni powinni wstępnie zareagować i doprowadzić do zablokowania konta cyberstalkera. Następnie warto zgłosić się – oczywiście z odpowiednim materiałem dowodowym – do konkretnej instytucji prawa. Wówczas możliwe będzie rozpoczęcie postępowania karnego przeciwko cyberstalkerowi. Jeśli jest to konieczne, ofiary cyberstalkera mogą także poszukać pomocy psychologicznej. Często takie działania pomogą uporać się z traumatycznymi przejściami.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

O autorze

Nasza redakcja skupia się na pięciu kluczowych obszarach: Dom, Edukacja, Społeczeństwo, Sztuka i Technologia, oferując treści zróżnicowane, pouczające i inspirujące.